Skip to content
Naslovnica
100 sati astronomije u Baranji PDF Ispis E-mail
Slobodan Danko Bosanac   
Petak, 10 Travanj 2009
slika_br.1.jpg 2. - 5. 04. 2009. - „100 sati astronomije“ u Baranji

Globalni projekt „100 sati astronomije“, u koji je uključeno preko 1500 organizacija iz preko 130 zemalja svijeta, naše Društvo ja najavilo u GLASU SLAVONIJE, Slavonskom Domu i na Osječkoj TV.slika_br.2.jpg2. travnja
u Osnovnoj školi „Dr. Franjo Tuđman“ u Belom Manastiru, za učenike 6.d razreda, održali smo predavanje pod nazivom „Sunce“. Nakon predavanja učenici su imali priliku (kroz Baderovu foliju) promatrati Sunce  telskopom (114/900). Na žalost, na disku Sunca nije bila vidljiva nijedna pjega.
 


slika_br.3.jpg
3. travnja 
U Osnovnoj školi Jagodnjak, održali smo predavanje s temom „2009. - godina astronomije“. Kako je predavanje održano u učionici informatike, imali smo priliku prisutnim učenicima, predstaviti ASTROVIZIJU. Pogledli smo nekoliko njenih zanimljivih emisija. Nakon toga smo predstavili ŠkolicuTV, te upoznali učenike s organizaciom rada naše školske TV.


slika_br.4.jpg
4. travnja 
U suradnji s astronomskom skupinom u Osnovnoj školi Darda smo organizirali promatranje za građanstvo.

slika_br.5.jpg
Vedro i toplo vrijeme privuklo je, po našoj slobodnoj procjeni, stotinjak posjetitelja većinom učenika osnovne škole, njihove roditelje, uglavnom iz Darde, ali i iz okolnih mjesta (Bilje)..

slika_br.6.jpgPromatrali smo Mjesec, Saturn i pojedine zvijezde, upoznali prisutne s orijentacijom na nebu, položajem pojedinih zvijezda... Zbog svjetlosnog zagađenja izostalo je promatranje Messierovih objekata.
Za potrebe izrade rada iz astronomije za natjecanje  (iduće školske godine) snimili smo nekoliko fotografija Mjeseca. Na taj način smo prisutnima demonstrirali fotografiranje Mjeseca pomoću web-kamere i laptopa .

slika_br.7.jpg
5. travnja 
„100 sati astronomije“ završilo je promatranjem za građanstvo u Belom Manastiru.
Zadnja Promjena ( Subota, 11 Travanj 2009 )
 
« Prethodna   Sljedeća »

Prijava


Zaboravili ste šifru?

Tko je Online